LBM2016T820J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
LBM2016T820J
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0806(2016 Metric) SMD/SMT 82 µH 5 % 85 mA 7.7 Ω
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)1.8 mm
Length2 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)0806
Case Code (Metric)2016
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.6 mm
PackagingReel
Depth1.8 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency10 MHz
TypeWirewound
Q Factor20
Current Rating85 mA
DC Resistance (DCR)7.7 Ω
Test Frequency2.52 MHz
Military StandardNot
ShieldingUnshielded
Inductance82 µH
Core MaterialFerrite
inductance tolerance5 %
Max DC Current85 mA
DC Current85 mA
Max Length2.2 mm
Max Width1.8 mm
Min Length1.8 mm
Min Width1.4 mm